Bölge Değerlendirme Toplantıları

Herkes için Kütüphane Projesi 2018 yılı Son Faaliyet Değerlendirme toplantıları Antalya’da yapıldı. 2-3, 5-6, 8-9 ve 11-12 Nisan tarihlerinde dört grup halinde gerçekleştirilen toplantılara HiK Proje üyesi 127 kütüphane katıldı. Kütüphanelerin, HiK kapsamında gerçekleştirdikleri faaliyetlerini sunumlarla paylaştıkları toplantılar sonunda, her gruptan üç kütüphaneye en başarılı sunum ödülleri verildi.

Birinci Grup

HİK Program Direktörü Prof.Dr. Mehmet Emin Küçük’ün açış konuşmasıyla başlayan toplantılarda, Amasya, Ankara, Bursa, Eskişehir, Kayseri, Kırşehir ve Samsun’dan katılan 40 kütüphane 1. Grupta,Antalya, Aydın, İzmir, Kütahya, Muğla ve Tunceli’den katılan 26 kütüphane 2. Grupta,

İkinci Grup

Artvin, Batman, Bitlis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Mersin ve Muğla’dan katılan 27 kütüphane 3. Grupta,

Üçüncü Grup

İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Mersin ve Yalova’dan katılan 34 kütüphane de 4.Grupta yer aldı.

Dörtdüncü Grup

1. Gruptan; Hüseyingazi Kütüphanesi (Ankara B.B), Nilüfer Belediyesi Üçevler Kütüphanesi (Bursa-Nilüfer) ve 71 Evler Aydın Arat Kütüphanesi (Eskişehir-Odunpazarı), 2. Gruptan; Bayraklı Kütüphaneleri (İzmir-Bayraklı), Belediye Halk Kütüphanesi (Aydın-Didim) ve Doğan Hızlan Kütüphanesi (Antalya B.B.), 3. Gruptan; Kahramanmaraş B.B. Kütüphaneleri (Kahramanmaraş), Dündar Taşer Kütüphane ve Eğitim Merkezi Kütüphanesi (Gaziantep-Oğuzeli) ve Belediye.Halk Kütüphanesi (Bitlis) 4.Gruptan; Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kütüphanesi ( İstanbul-Bağcılar), Yaşar Kemal Halk ve Çocuk Kütüphanesi (İstanbul-Beylikdüzü) ve Yunus Emre Kültür ve Bilgi Merkezi Kütüphanesi (İstanbul-Sancaktepe) kütüphaneleri başarılı sunumları nedeniyle ödüle layık görüldü.Herkes için Kütüphane Projesi kapsamındaki kütüphanelerde, 2016 yılındaki lansman toplantısından (Mayıs 2016) sonraki yaklaşık bir yıllık dönemde yapılan faaliyetlerin değerlendirildiği iki toplantı 28-30 Nisan ve 12-14 Mayıs 2017 tarihlerinde Antalya’da yapılmıştır.

Toplantı öncesi Proje Grubu ile TKD yetkileri bir araya gelerek, projenin sürdürülebilirliği konusunu çeşitli yönlerden tartışmışlardır. 29 Nisan günü yapılan değerlendirme toplantısına Marmara Bölgesi ve İzmir ili dışında kalan diğer bölgelerden gelen kütüphane temsilcileri  ve Proje çalışanlarından oluşan 91 kişi katılmıştır. Proje Direktörü Prof. Dr. M. Emin Küçük’ün yaptığı açılış konuşmasından sonra Proje çalışma grupları tarafından kütüphanelerin çalışmalarını genel açıdan değerlendiren sunumlar yapılmıştır.

Öğleden sonraki oturumlarda üye kütüphaneler adına “gönüllü” olarak hazırlanan sunumlara yer verilmiştir. Kütüphaneler adına yapılan sunumlar şunlardır:

Aytaç Tekin: Eskişehir-Odunpazarı kütüphaneleri,

Eyüp Atıcıoğlu: Merzifon-Atatürk Evi Kütüphanesi,

Ferda Erdoğan: GaziantepB B. Uğur Mumcu Kütüphanesi,

Maide Güzeloğlu: Kayseri B B kütüphaneleri,

Mutlu Yıldız: Samsun-Vezirköprü Belediye Kütüphanesi,

Serdar Yakar: K.Maraş B. B. Kütüphaneleri,

Özgün Dayar: Antalya B.B. kütüphaneleri.

Sunumlarının girişinde kütüphaneleri hakkında kısa bilgiler veren konuşmacılar, daha sonra HİK Projesi kapsamında yaptıkları çalışmalardan örnekleri diğer katılımcılarla paylaşmışlardır. Daha sonra kapanış oturumuna geçilmiştir. Proje Direktörü Prof. Dr M. Emin Küçük başarılı bir toplantı yapıldığını ifade ederek katılımcılara teşekkür etmiştir.


12-14 Mayıs tarihlerinde Antalya’da yapılan ikinci değerlendirme toplantısına Marmara bölgesi illeri ve İzmir başta olmak üzere birinci toplantıya herhangi bir nedenle katılamayan kütüphane çalışanları ve Proje ekibinden 79 kişi katılmıştır.

13 Mayıs günü yapılan oturumlarda ilk sözü alan Proje Direktörü Prof. Dr. M.Emin Küçük’ün  geçmiş bir yıllık dönemin kısa bir muhasebesini yapmasından sonra, Proje çalışma grupları adına sunumlar yapılmıştır. Öğleden sonraki oturumlar üye kütüphaneler tarafından yapılan sunumlara ayrılmıştır. Bu bölümde yapılan sunumlar şunlardır:

Yeşim Sarıkaya: Bayraklı Belediyesi, Aşık Rüstem Alyansoğlu K.M. 75. Yıl Kütüphanesi,

Yasemin Yıldız Künç: Bayraklı Belediyesi, Atatürk Onur Açık Hava Kütüphanesi,

Mehtap Odabaş: Bayraklı Belediyesi, Muhittin Erener Kütüphanesi,

Özgür Han: Bayraklı Belediyesi, Org. Nafiz Gürman Kültür Merkezi Rahime Şeyhoğlu Kütüphanesi,

Hilal Çuhadar: Beylikdüzü belediyesi, Halk ve Çocuk Kütüphanesi,

Zeynep Gedikoğlu: Bağcılar Belediyesi, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kütüphanesi,

Meltem Bilen: Sancaktepe Belediyesi, Prof Dr. Necmettin Erbakan Kütüphanesi,

Seher Sungur: Gerede Belediyesi, Ramazan Dede Bilgi Evi Kütüphanesi,

Şükran Albayrak:  Nilüfer Belediyesi, Üçevler Kütüphanesi,

Selin Pelit: Yalova-Çınarcık, Yasemin Koç Halk Kütüphanesi

Yapılan sunumlar, Projenin bir yıllık bir süre içinde önemli bir mesafe aldığını göstermiştir.

Toplantının kapanış bölümünde üye kütüphanelerden gelen soruları cevaplayan Proje Direktörü Prof. Dr. M. Emin Küçük, yeni toplantılarda bir araya gelmek dileğiyle toplantıyı bitirmiştir.