Kapasite Geliştirme Eğitimi Toplantıları

egitim_grup_1

egitim_grup_2

egitim_grup_3

Herkes için Kütüphane Programı (HİK) kapsamında, “Kapasite Geliştirme Eğitimi” toplantıları Ekim ayında Antalya’da düzenlendi.

HİK programına üye belediyelerin kütüphane çalışanlarının üç grup halinde katıldığı, üç hafta süren programın ilk günkü sabah oturumu, Program Direktörü Prof. Dr. M. Emin Küçük’ün yaptığı proje hedefleri ve tanıtımın önemi içerikli açılış konuşması ile başladı. Eğitim Uzmanı Öğr. Gör. Orçun Madran Uzaktan Eğitim Sistemi Kullanımı, Raporlama İşlemleri, Eğitim Paketleri Tanıtımı, Kullanım Önerileri konulu sunumlarını gerçekleştirdi. Öğleden sonraki oturumda ise Eğitim Uzmanı Duygu Önen, F. Gonca Cula ve Rahmi Akkılık tarafından hazırlanan eğitim paketlerinden e-posta Kullanımı, Netiket, İnternette Güvenilir Bilgi Bulma, Bulut Hizmetleri, Dosya Paylaşımı, e-Devlet ve e-Belediyecilik Hizmetleri, Sosyal Medya Kullanımı konulu sunumları kütüphane çalışanlarıyla paylaşıldı.

İkinci gün sabah oturumunda Eğitim Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gülten Alır, Kütüphanelerin Değişen Rolü ve Yenilikçi Hizmet Geliştirme, Bilgi Merkezlerinde Etki Planlama ve Ölçüm Çalışmaları, Yeni Hizmet Geliştirme ve Etki Planlama – Grup Çalışması konulu sunumlarını gerçekleştirdi. Katılımcıların grup çalışmaları ile hazırlamış oldukları Kanvas Modeli örneklerini sunmalarıyla sabah oturumu sona erdi. Öğleden sonraki oturumda ise Eğitim Uzmanı Duygu Önen, F. Gonca Cula ve Rahmi Akkılık, Etkili Sunum Hazırlama ve PowerPoint, Hesap Tablosu Hazırlama, Özgeçmiş Hazırlama ve İş Başvurusu Yapma başlıklı sunumlarıyla eğitim paketlerinin içerikleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Katılımcılardan gerçekleştirdikleri grup çalışmaları ile hazırlamış oldukları Kanvas Modeli örneklerini sunmaları istenerek, birbirleri ile bilgi paylaşımında bulunmalarına ve birbirlerine yeni fikirler vermelerine de olanak sağlanmış oldu.

Ayrıca eğitim öncesi ve sonrası veri toplama ve değerlendirme amaçlı olarak kütüphanecilere anket çalışmaları uygulandı.

Eğitim Programı, katılımcılara katılım belgelerinin takdim edilmesi ve hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile son buldu.